10 Eaton Ivory Tamper Resistant GFCI Self-Test Outlet Duplex Receptacles 15A NEMA 5-15R TRSGF15V
SKU:
EATTRSGF15V-10PK
*Same Day Shipping
QTY Available to Ship:
2
Product Description
10 Eaton SGF15V ivory self-testing GFCI tamper-resistant receptacles with color matching standard size wallplates and with LED indicators on the face. Specification Grade, NEMA 5-15R, back and side wired, rated 15A-125V at receptacle and 20A-125V feed-through. Each is individually packaged; packaging may differ from photo. Features include:
  • Line-load miswiring protection: GFCIs will not provide power downstream when wired incorrectly
  • Exclusive built-in wire stripper provides fast stripping of wire without tools
  • Rugged construction provides unsurpassed chemical and impact resistance
  • Ground termination with back wire clamp provides secure wiring and reduces installation time
  • Line side terminals are backed out and staked for fast installation
  • Tri-combo head terminal and mounting screws
  • Tapered back wire openings handle multiple wire sizes and types for applications up to #10 AWG solid or stranded wire
  • Includes color matching standard size wallplate, measuring 2.75"w X 4.50"h
MPN:
TRSGF15V
Cross Reference:
Not Available
Color:
N/A
Amperage:
15A
Condition:
New
UPC:
Weight:
4.25 LBS
Product Reviews
Click the button below to add the 10 Eaton Ivory Tamper Resistant GFCI Self-Test Outlet Duplex Receptacles 15A NEMA 5-15R TRSGF15V to your wish list.