Hubbell Ivory 20A TR Decorator Receptacle 5-20R w/ 6.5" Stranded Leads DR20ITRP2
SKU:
HUBDR20ITRP2-EA
*Same Day Shipping
QTY Available to Ship:
146
Product Description
Hubbell DR20ITRP2 ivory tamper resistant pre-wired decorator receptacle outlet. Commercial Specification Grade, NEMA 5-20R, 2-pole, 3-wire, smooth nylon face, self-grounding, 6.5" stranded wire leads (12 AWG), rated 20A 125V. Bulk packed loose with no individual packaging or instructions. Features include:
  • Fully insulated design with 6.5-inch stranded wire leads
  • Tamper-resistant shutter complies with national electrical code requirements
  • Smooth face
  • Triple wipe contacts
  • Manufactured to withstand the demands of commercial and institutional applications
  • Heavy-gauge, rust-resistant steel mounting strap
  • High abuse nylon with smooth face for a clean upscale look
  • Heavy duty contacts for improved plug retention and less heat rise
  • Convenient washer-type break-off plaster ears for best flush alignment
  • Captive mounting screws for fast installation
MPN:
DR20ITRP2
Cross Reference:
Not Available
Color:
N/A
Amperage:
20A
Condition:
New
UPC:
Weight:
0.20 LBS
Product Reviews
Click the button below to add the Hubbell Ivory 20A TR Decorator Receptacle 5-20R w/ 6.5" Stranded Leads DR20ITRP2 to your wish list.